Dr.Dt.Emre Çimen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı
Türkçe İngilizce
Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle
profil
Merhaba,
Sizlerle web sitem üzerinden tecrübelerimi paylaşmaktan büyük mutluluk duyacağım.

Sağlık Dolu Günler Dilerim.
Doktora Sor
Önemli Linkler

Ana Sayfa / Makaleler
Dudak ve Dil FrenulumuÜst Dudak Frenulumu (Labial Frenulum) 


Üst ya da alt dudaktan diş etine doğru uzanan fibroelastk doku bandıdır. Bu bandın dişlerin arasına doğru uzanması sonucunda ön dişler arasında açıklık (diastema) meydana gelir. Burada bilinmesi gereken 2 husus vardır

Birincisi, daimi köpek dişlerinin sürmesi tamamlanana kadar bu açıklığın olması doğaldır. Ön 4 adet keser dişin sürmesi ve köpek dişlerinin aktif sürme durumunda frenulum değerlendirilmesi yapılmalıdır.

İkici husus ise, diastemanın nedeni yalnızca frenulum olmayabilir (parmak emme, dil itme, bölgede mesidens olması, vb.).


Operasyon lokal anestezi altında yapılır. Laser ile de yapılabilir.


Dil Frenulumu (Lingual Frenulum)  

Ağız tabanı ile dil arasında uzanan fibro-elastik bir dokudur. Yeterli uzunlukta olmaması sonucunda hastada konuşma ve dil hareketlerinde kısıtlılık görülür. İlk 6 yıllık dönemde alınırsa, konuşma bozukluğu oluşmaz ya da kolayca düzeltilebilir. 


Operasyon lokal anestezi altında yapılır. Laser ile de yapılabilir.Sınırlı Sorumluluk Beyanı :
Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.© 2010, Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi. Bu web sitesi CEOTECH tarafından yapılmıştır. Daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.